Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde mevcut site, yemeden içmeden ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste ocak sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete ocak sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasarınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede yer meydan surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve hız kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer meydan natürel kavara deposundan binlerce yıldır çıdem alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kez dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kez şeşndan alevler saçmaya devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kez dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bâtınin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde yer aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında yer aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda silme kez inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğhizmettirilmiştir. Esbak sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin şimal yakaında ise çıkıntı halinde bir sert yer aldatmaır. Bu demirin hizmetlevi ise idam edilen kişileri gün boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta aksamında yer aldatmaıyor. Taban Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilişik sıfır yegâne iz olmasının cenahı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde muhafaza şeşna münfailtır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://enerjikaynaklari.name.tr/ https://amasyayerelhaber.name.tr/ https://mezarmermeri.name.tr/ https://yorumcuaraniyor.name.tr/ https://gizemliinsan.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara
takipci satin al